събота, септември 17, 2005

Спартак играе с Несебър на историческа за клуба дата

Освен че трябва да победят заради класирането си, футболистите на Спартак трябва да вземат трите точки в Несебър и заради датата, на която играят. Тя е историческа, тъй като на 18 септември се навършват 73 години от спечелването на първата шампионска титла на България от предшественика на тима - Шипченски сокол. В първия кръг на надпреварата през 1932 г. “соколите” побеждават Хан Омуртаг (Шумен) с 6:2, в следващия кръг като гости надиграват Левски с 2:0, а на полуфинала бият Плевен`26 с 4:1. На 18 септември 1932 г. на игрище “АС`23” в София съперник на варненци е столичният Славия. В 12-ата минута Иван Найденов открива резултата за Шипченски сокол. В 63-ата минута Стайков от Славия изравнява. Първото продължение е без гол, но в 113-ата минута Илия Булашев носи успеха на “соколите”. Варненци стават държавен първенец и носител на Царската купа, която тогава се дава по право на шампиона. Ето и отборът на победителите: Здравко Янакиев, Георги Апостолов, Иван Георгиев, Борис Нейков (капитан), Владимир Капзамалов, Стоян Танев, Райко Димов, Александър Коев, Илия Булашев, Иванй Найденов, Руси Булашев. В предходната и следващата година варненци отново са финалисти. През 1931 г. губят служебно 0:3 от АС‘23 (при 2:1 за Шипченски сокол варненци претендират да бъде изгонен човек на софиянци, но съдията не се съгласява, след което варненци напускат терена). През 1933 г. тимът губи финала от Левски (Сф) с 1:3.